Co jsou elektrolyty a proč jsou důležité?

Elektrolyty jsou minerály (ionty), které se po rozpuštění v roztoku, jako je krev, pot nebo moč, podílejí na přenosu elektrických signálů v těle. Říká se jim „elektro“-lyty, protože mají buď kladný nebo záporný elektrický náboj. Ať děláte cokoli, nedopusťte, aby se vaše elektrolyty dostaly do nerovnováhy – celé vaše tělo a mozek se mohou vyvést z míry!

fit-žena-pije-shake

7 Nejdůležitějších elektrolytů

Elektrolyty pracují jako tým a vzájemně se ovlivňují, aby umožnily vstup živin do buněk, vypuzení odpadu, výrobu energie a přenos signálů. Zde jsou nejdůležitější elektrolyty pro zdraví výživy:

Příčiny nerovnováhy elektrolytů

Několik faktorů může narušit hladinu elektrolytů a vést k nežádoucím vedlejším účinkům. Některé běžné příčiny nerovnováhy elektrolytů zahrnují:

  • Dehydratace
  • Pocení
  • Určité léky
  • Průjem
  • Zvracení
  • Těžké popáleniny
  • Srdeční selhání
  • Poruchy příjmu potravy
  • Nemoc ledvin

muž-nadměrné-pocení

Příznaky nerovnováhy elektrolytů 

Jak poznáte, že vaše hladina elektrolytu je nedostatečná? Ve většině případů budete mít alespoň několik příznaků. Mohou se lišit v závažnosti v závislosti na konkrétních minerálech, které jsou ovlivněny. Mezi běžné příznaky nerovnováhy elektrolytů patří:

  • Bolesti hlavy
  • Únava
  • Zmatečnost
  • Změny nálady
  • Zvracení
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Bolest břicha
  • Nepravidelný srdeční tep
  • Necitlivost
  • Zácpa
  • Časté močení
  • Suchá ústa

10 Výhod elektrolytů od hlavy až k patě

1. Zvyšují výkon při cvičení

Elektrolytové nápoje pomáhají doplnit vodu, minerály a energii ztracenou během cvičení. Věřte nebo ne, ztráta pouhého 1-2 procent tělesné hmotnosti potem může snížit vaši sílu, rychlost a soustředění.

A když se potíte jako maniak, ztrácíte elektrolyty jako blázen. Pot obsahuje tunu sodíku, ale také hořčíku, vápníku a draslíku. Zejména během dlouhých tréninků v horkém počasí mějte elektrolytový nápoj vždy poblíž.

2. Posilují svaly a kosti

Výhody elektrolytů se mohou rozšířit i na vaše svaly a kosti. Většina lidí jí příliš mnoho okyselujících potravin, jako jsou mléčné výrobky, maso a zpracovaná obilná zrna, které zvyšují kyselost v těle. Acidóza může vést ke ztrátě minerální hustoty kostí a úbytku svalů. Dieta s vysokým obsahem draslíku však může pomoci stabilizovat pH, zabránit metabolické acidóze a zachovat svalovou hmotu.

žena-svalnaté-záda

3. Posilují imunitu

Elektrolyty mají úzký vztah s imunitním systémem. Hořčík například pomáhá tělu kontrolovat zánět. Elektrolyty, jako je draslík, vápník, hořčík a sodík, spolupracují, řídí, co smí vstoupit do buňky. Podporují zdravou apoptózu: proces, který tělo používá ke zničení buněk předtím, než mají šanci zmutovat.

4. Stabilizují krevní cukr

Podle nedávného výzkumu může být diabetes II. typu spojen s nízkým obsahem draslíku. Ve studii provedené na John Hopkins University School of Medicine vědci spojili nedostatek draslíku s vysokými hladinami inzulínu a glukózy, což jsou oba příznaky cukrovky. Je však třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, zda doplňky stravy obsahující draslík mohou snížit riziko cukrovky. Díky tomu mohou být draslík a další elektrolyty součástí plánu prevence diabetu spolu s vyhýbáním se cukru a dostatkem pohybu.

5. Podporují zdraví srdce

Výzkumy ukazují, že zvýšením příjmu draslíku můžete snížit krevní tlak. Hořčík a vápník také pomáhají podporovat správný krevní tlak. Hořčík navíc snižuje zánět, zabraňuje ucpávání tepen a normalizuje nepravidelný srdeční tep.

6. Podporují spánek

Kvalitní spánek je dalším velkým zdravotním přínosem elektrolytů. Například vápník pomáhá mozku transformovat tryptofan na spánkový hormon melatonin. A podle časopisu Neuroscience vápník podporuje REM spánek. Elektrolyty mohou dokonce pomoci lidem s nespavostí. Například dvojitě zaslepená klinická studie z roku 2012 zahrnující 46 starších dospělých s nespavostí zjistila, že suplementace hořčíkem může prodloužit délku a kvalitu spánku.

7. Snižují stres a úzkost

Snížení stresu a úzkosti je další klíčovou výhodou elektrolytů. Hořčík je zvláště důležitý pro snížení úzkosti. Například metaanalýza 18 studií zjistila, že „existující důkazy svědčí o příznivém účinku Mg na subjektivní úzkost. Hořčík hraje ústřední roli v přirozené reakci těla na stres.

Chronický stres přitom může snadno vyčerpat hořčík a zvýšit riziko úzkosti a deprese. Řešení? Získejte dostatek hořčíku ve své stravě, buď z doplňků nebo potravin bohatých na hořčík, jako je hořká čokoláda, avokádo a mandle.

muž-bez-stresu-v-kanceláři

8. Pomáhají při bolesti hlavy

Když jsou bolesti hlavy způsobeny dehydratací, mohou pomoci elektrolyty. Podle nedávné studie má zhruba 10 procent lidí bolesti hlavy z dehydratace. Mohou být způsobeny ztrátou vody, ztrátou elektrolytů nebo obojím. Hořčík a sodík hrají zvláště důležitou roli v boji proti dehydratačním bolestem hlavy. Když se dostanou z rovnováhy, může to vést k problémům, jako jsou bolesti hlavy a únava. Většina lidí má ve stravě příliš mnoho sodíku a málo hořčíku.

Dobrou zprávou je, že elektrolytové doplňky mohou být snadným způsobem, jak zabránit dehydrataci a doplnit hladinu nejen hořčíku, ale dalších minerálů. 

9. Zlepšují trávení

Elektrolyty udržují trávicí systém v pohybu. Vaše střeva jsou vystlána tkání hladkého svalstva, která je řízena autonomním nervovým systémem, částí, kterou nemůžete vědomě ovládat. Jejich rytmické kontrakce jsou důležité pro vstřebávání živin a eliminaci odpadu. Draslík umožňuje stahování svalů ve střevech. Nízké hladiny draslíku však mohou bránit zdravému trávení. To je důvod, proč je tak důležité ládovat draslík jídlem a doplňky elektrolytů!

10. Mohou předcházet ledvinovým kamenům

Ledvinové kameny jsou shluky pevného materiálu, které se shromažďují v moči. Častěji jsou tvořeny vápenatými usazeninami. Vzhledem ke způsobu interakce draslíku a vápníku, výzkum ukazuje, že užívání citrátu draselného může pomoci snížit hladinu vápníku v moči.

Kombinace elektrolytů s aminokyselinami

Spousta elektrolytových doplňků je kombinováno také s aminokyselinami, jelikož krásně doplňují funkce elektrolytů. Aminokyseliny hrají v těle nepřebernou škálu důležitých rolí a to od syntézy neurotransmiterů, enzymů a hormonů až po regeneraci a tvorbu svalové hmoty. Díky této kombinaci je doplněk stává ideálním pro každého s vyšší fyzickou aktivitou a to ať už při cvičení, turistice, cyklistice při namáhavé práci.

Doplněk s kombinací elektrolytů a aminokyselin můžete nalézt také na našem e-shopu: Natios Electrolyte Complex a to ve 2 skvělých příchutích: malina nebo citrón

##PRODUKT## https://www.natima.cz/sportovni-vyziva/natios-electrolyte-complex--elektrolyt-komplex--malina--600-g/

##PRODUKT#https://www.natima.cz/sportovni-vyziva/natios-electrolyte-complex--elektrolyt-komplex--citron--600-g/

Základ dobrého výkonu sportovců

Mnoho sportovních klubů, zejména na profesionální úrovni, doporučuje svým hráčům pravidelně doplňovat elektrolyty, aby podpořili výkon, hydrataci a regeneraci během tréninků a zápasů. Elektrolyty jsou pro aktivní sportovce obzvláště důležité, protože při intenzivní fyzické aktivitě dochází ke značné ztrátě tekutin a minerálů potem. To může vést k dehydrataci a únavě, což negativně ovlivňuje sportovní výkon.

  • Manchester United - Jeden z nejznámějších fotbalových klubů na světě, klade velký důraz na správnou hydrataci svých hráčů. Během zápasů i tréninků je doplňování elektrolytů klíčové pro udržení energie a výkonu. Klub používá specializované nápoje, které nejen nahrazují ztracené tekutiny, ale také důležité elektrolyty. (https://www.scienceinsport.com/sports-nutrition/fuelling-half-time-like-a-professional/)
  • LA Lakers - Basketbalové týmy v NBA, jako jsou Los Angeles Lakers, také kladou důraz na pravidelné doplňování elektrolytů. Hráči během zápasů a tréninků ztrácejí velké množství tekutin pocením, a pokud nejsou tyto ztráty správně nahrazeny, může dojít ke zhoršení výkonu a zvýšení rizika zranění. (https://www.stack.com/a/basketball-hydration/)

Zdroje:

  1. S. M. Shirreffs a M. N. Sawka, „Fluid and electrolyte needs for training, competition, and recovery", J Sports Sci, roč. 29 Suppl 1, s. S39-46, 2011, doi: 10.1080/02640414.2011.614269.
  2. M. Tam, S. Gómez, M. González-Gross, a A. Marcos, „Possible roles of magnesium on the immune system", Eur J Clin Nutr, roč. 57, č. 10, Art. č. 10, říj. 2003, doi: 10.1038/sj.ejcn.1601689.
  3. „Potassium Levels Possible Key To Racial Disparity In Type 2 Diabetes - 03/02/2011". Link zde.
  4. C. J. Rodriguez, K. Bibbins-Domingo, Z. Jin, M. L. Daviglus, D. C. Goff, a D. R. Jacobs, „Association of sodium and potassium intake with left ventricular mass: coronary artery risk development in young adults", Hypertension, roč. 58, č. 3, s. 410–416, zář. 2011, doi: 10.1161/HYPERTENSIONAHA.110.168054.
  5. B. Abbasi, M. Kimiagar, K. Sadeghniiat, M. M. Shirazi, M. Hedayati, a B. Rashidkhani, „The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial", J Res Med Sci, roč. 17, č. 12, s. 1161–1169, pro. 2012. Link zde.
  6. N. B. Boyle, C. Lawton, a L. Dye, „The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress—A Systematic Review", Nutrients, roč. 9, č. 5, s. 429, dub. 2017, doi: 10.3390/nu9050429.
  7. J. N. Blau, C. A. Kell, a J. M. Sperling, „Water-Deprivation Headache: A New Headache With Two Variants", Headache: The Journal of Head and Face Pain, roč. 44, č. 1, s. 79–83, 2004, doi: 10.1111/j.1526-4610.2004.04014.x.

 

##AUTOR##KATEŘINAT

##BLOG## https://www.natima.cz/blog/recept-na-hubnuti--kaloricky-deficit/

##BLOG## https://www.natima.cz/blog/bcaa--co-to-je-a-proc-byste-je-meli-zaradit-do-sveho-jidelnicku/

##BLOG## https://www.natima.cz/blog/mate-dostatek-testosteronu--jak-poznat--ze-vam-chybi-a-co-s-tim-delat/

##BLOG## https://www.natima.cz/blog/jake-jsou-benefity-doplnovani-zinku/  

##BLOG## https://www.natima.cz/blog/co-jsou-vlastne-antioxidanty--volne-radikaly-a-oxidacni-stres/